Raspberry Pi üzerine Node.js Kurulumu

Herşeyden önce raspberry'de raspbian'ın güncel halinin yüklü olduğundan emin oluyoruz.

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get update

Şimdi node.js'i kurmaya başlayabiliriz. Öncelikle http://nodejs.org/download/ adresinden son sürümü alacağız. Sayfanın altında other releases linkine tıklıyoruz. Node.js'i Arm işlemcili pi'ye kuracağımız için pi versiyonunu indirmemiz gerekmekte. Bu makaleyi yazarken son sürümü v0.11.12 görünüyordu fakat yükleme sonrasında sorun yaşadım ve o yüzden daha eski bir versiyon olan v0.10.2'yi indirdim. Klasör içinde "node-v0.10.2-linux-arm-pi.tar.gz" dosyasını buluyorum. Eğer bulamadıysanız önceki versiyonlara bakın. Yolu kopyalayarak terminal ekranına aşağıdaki komutları yazıyoruz.

wget http://nodejs.org/dist/v0.10.2/node-v0.10.2-linux-arm-pi.tar.gz

    tar –xvzf node-v0.10.2-linux-arm-pi.tar.gz

  Bu kadar. En basit haliyle node.js sistemimize kurulmuş oldu. Eğer node.js'e erişmek için klasörler arasında gezinmek istemiyorsak profil dosyası oluşturmamız gerekmekte.

sudo mkdir /opt/node
sudo mv node-v0.10.2-linux-arm-pi/* /opt/node    
 
sudo nano /etc/profile

Bu komutlardan sonra aşağıdaki 3 satırı yapıştırıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

 NODE_JS_HOME="/opt/node"

    PATH="$PATH:$ NODE_JS_HOME/bin"

    export PATH

bu işlemden sonra node –v komutu sonrasında versiyon numarasını görebiliyorsanız düzgün çalıştı demektir, fakat node –v düzgün çalışmasına rağmen sudo node –v komut bulunamadı hatası verdi biraz araştırdıktan sonra:

 sudo nano /etc/sudoers

açılan sayfada secure_path değişkenine "/opt/node/bin" yolunu da eklememiz gerekiyor. bu işlemden sonra logot ve login yapıyoruz ki sistem node kelimesini heryerde tanıyabilsin.

Hello world'süz olmaz!

Öncelikle raspberry'nin ip adresini öğreniyoruz ve bir yere not alıyoruz. Tabi ki modeminizin arayüzün kullanarak raspberry'e sabit ip vermesini isteyebilirsiniz.

 ifconfig

ben kök dizinimde nodejs isimli bir klasör oluşturdum ve node.js kullanarak yaptığım örnekleri orada saklayacağım. Klasör içinde

nano helloworld.js

komutuyla bir dosya açıp aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ip adresinin raspberryi'nizin ip adresi olması gerektiğidir.

 var http = require('http');

    http.createServer(function (request, response) {

        response.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/plain'});

        response.end('Hello World!\n');

    }).listen(8000,'192.168.0.22');

 

    console.log('Server running at http://192.168.0.22:8000/');

RPI web serverımızı çalıştıralım node helloworld.js ağdaki başka bir bilgisayardan adres çubuğuna http://192.168.0.22:8000 yazarak merhaba dünya diyebiliriz artık.  

Yorum ekle